Betonové ploty se dobře kombinují s živým plotem
On 28. 11. 2020 by
Jak zabezpečit živý plot
Také milujete zeleň na vlastní zahradě, zvláště pak oplocení v podobě živého plotu? Ten lze vysadit prakticky kdekoli, pouze s ohledem na dostatek přirozeného denního světla. Výhodnější je ovšem vzájemná kombinace živého plotu a betonového plotu. Proč tomu tak je?
Stříhání jen z jedné strany – obecnou nevýhodou živých plotů je údržba. Ta je někdy poměrně náročná, nejde totiž jen o to, vzít do rukou elektrické nůžky, ale hlavně dobře vyměřit rovnou plochu. Abyste nedopadli, jako Voskovec s Werichem v té známé komedii „Hej rup!“, kdy neustálé zarovnávání do roviny skončilo deseticentimetrovým přízemním kartáčem. Jestliže živé rostliny předsadíte z vnější strany plotem z betonových desek, odpadne vám stříhání z jedné strany, a to je velké plus.
Soukromí – to je k nezaplacení, zvláště v dnešní stresující době, plné různých nástrah. Potřebujeme zkrátka také vysadit, odpočívat a nebýt terčem pohledu sousedů a zvědavých kolemjdoucích. Soukromí je jeden z hlavních důvodů, proč se dává betonu přednost před dřevěnými plaňkami, které se hodí jen tam, kde máte jistotu nádherného výhledu na polosamotě např. na tekoucí řeku, rybník či jezero, na horský masiv nebo hustý lesní porost.
Ochrana před zvířaty – betonové desky lze zapustit pod zemský povrch a tím vytvořit tzv. podhrabovou plochu před průnikem zvířat, a to jak domácích směrem ven, tak i těch divokých směrem k vám.
Bariéra proti hluku a prachu – pokud přece jen zatoužíte mít živý plot i u příjezdové komunikace, je betonový plot ideální způsob, jak zabránit šíření smogu v podobě prachu ze silnice a z chodníku. Jemné prachové částice se odtud nejčastěji šíří do okolí ve výšce do dvou metrů nad zemí a hlavně obsahují mnoho toxických látek a mikroorganismů – těžkých kovů (olova, kadmia, rtuti), benzenu, azbestu, virů a bakterií atd. Největším zdrojem znečištění jsou automobily, především s dieselovým motorem.