Čím se liší kamenný obklad vnitřní od toho vnějšího?
On 22. 8. 2021 by
Jednou z možností, jak můžeme vylepšit vzhled svého domu a zároveň si i usnadnit jeho údržbu, je kamenné obložení spodní části fasády. Není tedy divu, že jej najdeme na mnoha budovách, ať už soukromých či veřejných.
Toto obložení však nemusí být umístěno pouze na vnější straně. Své místo může mít i v interiéru, ačkoliv zde je jeho funkce primárně estetická. Jistě, zároveň také zpevňuje zdi, avšak tento efekt není tak velký, jako u těch vnějších.
Je však jasné, že oba typy jsou vystaveny rozdílným podmínkám. Je tedy pochopitelné, že musí mít i některé odlišné vlastnosti, aby mohly dobře plnit svůj úkol. To také znamená, že se pro oba účely hodí jiný typ kamenů.
Samozřejmě, některé vlastnosti mají společné. Kamenný obklad vnitřní Stone Expert i vnější musí být dostatečně pevný na to, aby se hned nerozsypal a aby vydržel konstantní drobné otřesy, způsobené projíždějícími automobily bez toho, že by začal praskat.
Kde se však liší, je odolnost vůči vnějším podmínkám. Zatímco ten vnější musí bez problému zvládat veškeré rozmary počasí, ten umístěný v interiéru má relativně konstantní podmínky. Je však nutné si uvědomit, že v budovách je obvykle podstatně sušší vzduch než venku, zvláště v zimě. Obklady tedy musí zvládnout být vysušeny na troud, aniž by popraskaly.
Je tedy pochopitelné, že se pro oba účely hodí trochu jiné druhy kamenů. U vnějšího obložení se nejčastěji setkáme s břidlicí. Ta má totiž pro tento účel téměř ideální vlastnosti. Pokud jde o interiér, pak zde se uplatní například mramor. Nesmíme totiž opomenout to, co bylo řečeno na začátku, tedy že jeho funkce zde je především estetická.
Samozřejmě teoreticky by šlo použít kterýkoliv typ. Problém je, že pokud vybereme nevhodný druh, pak jeho životnost bude podstatně kratší, a také nebude plnit své funkce (možná s výjimkou těch estetických) ani zdaleka tak dobře. Proto je dobré se předem dobře rozhodnout – pak nebudeme později litovat.