Vyrobte si vlastní rozmrazovač na čelní sklo
On 6. 5. 2023 byAutoskla se sice vyrábí ve sterilních podmínkách a pod přísnými technologickými normami, ale nejsou nezničitelná. Dobře si to uvědomují řidiči, kteří se cestou do zaměstnání nebo na výlet potkali s kamínkem a ten jejich čelní nebo boční sklo „označkoval“ škrábancem, či dokonce prasklinou.
K poškozování skel na autě přispívá i pravidelný rituál škrábání zledovatělé vrstvy, časem pak zjistíte, že jsou skla lehce poškrábaná mikroskopickými vrypy, které nezpůsobuje zmrzlá voda, ale drobné prachové částice uvnitř ledové krusty a na povrchu skla. Odstraňováním ledu škrabkou, tedy čistě mechanicky, pak provádíte něco podobného, jako tření brusnou pastou.
Jemné škrábance se pak projeví hlavně při jízdě proti slunečním paprskům, tehdy se na skleněné vrstvě doslova vyrojí a nejsou zrovna příjemné pro toho, kdo sedí za volantem.
Jak zabránit poškozování skel a urychlit proces odstranění ledu
Zajímavé je, jak se definuje v autě povinná výbava. Kromě lékárničky, trojúhelníku, reflexní vesty, žárovek pojistek, heveru a rezervy by tam měl být i prostředek pro odstranění ledové vrstvy ze skla. Občas totiž můžete zahlédnout na silnici rozjíždějící se vůz s nánosem ledu na předním skle, odkud vyčuhuje jen malý průzor. Mnoho řidičů to řeší tak, že ráno spěchají, odmrazí jen kousek skla a spoléhají na vytápění a ostřikovač, které zbytek ledu časem odstraní. Než k tomu dojde, může přijít karambol.
Není však třeba nakupovat drahé a nespolehlivé prostředky. Stačí docela obyčejný ocet a sůl. Do půl litru octa nalijete 3 dcl vody a smícháte s 3 dcl kuchyňské soli. Směs nalijete do nádobky s rozprašovačem a máte na zimní sezónu připravený tekutý rozmrazovač. Funguje to spolehlivě, nádobku je pochopitelně vhodné mít doma v teple, kde voda nezamrzne, i když sůl ve směsi zajistí bod tuhnutí až při několika stupních Celsia pod bodem mrazu.