Historie a počátky topinamburu
On 15. 3. 2021 byTopinambur lze zaměnit s bramborou a připomíná vzhledem i zázvor a vzdáleně lanýže. Pokud jde o chuť, lze jej přirovnat k artyčoku. Historie zeleniny je spojená s americkým zemědělstvím. Tato zelenina se dostala do Evropy díky průzkumníkovi Samuelovi de Champlainovi, který ji dovezl do Francie kvůli své chuti podobné artyčoku a mangoldu, ale sladší a příjemnější. Snadné pěstování a vysoké nutriční vlastnosti této hlízy v kombinaci s příznivými klimatickými podmínkami zapříčinily, že se již v sedmnáctém století v Evropě začala tato zelenina pěstovat jako platná alternativa k bramborám.
Vědecký název zeleniny je Helianthus tuberosus a existuje několik populárních názvů, které se pro zeleninu používají. Topinambur je německý tuřín, kanadská slunečnice nebo lanýž.
Vlastní výraz topinambur je označení, které pochází z názvu brazilského kmene Tupinambà, kde se tato zelenina používala. Název kanadská slunečnice vychází z tvaru květu, který se podobá slunečnici. Německá řepa je název, který sahá až do příchodu této zeleniny do Německa v 17. století, kde byla považována za velmi rafinované a ceněné jídlo.
Proč vyzkoušet topinambur
Topinambur má několik prospěšných vlastností pro naše tělo a je v první řadě rostlinou zvláště bohatou na sacharidy, vodu a inulin a rozpustnou dietní vlákninu podobnou škrobu brambor. Právě díky této vláknině je zelenina považovaná za probiotické jídlo, které podporuje trávení a je přínosem pro střevní flóru. Tato potravina je často doporučovaná těhotným a kojícím ženám, protože obsažené bakterie stimulují produkci mateřského mléka. Jde také o nízkokalorickou a hypoglykemickou stravu.
Konzumace topinamburu souvisí s omezováním vstřebávání cholesterolu, s regulací krevního cukru a glukózy v krvi a s podporou správného fungování střev. Tato hlízová zelenina je bez lepku a obsahuje významné množství vitamínů skupiny A, B a C a draslík, čímž podporují imunitní systém a bojují proti stresu, svalové únavě a vyčerpání organismu.